Ako vznikla pizza?
Predchodcom pizze boli v staroveku chlebové placky, ktoré boli vyrobené z rozdrveného obilia, soli a vody. Občas sa potierali olejom, či ďatľami a takto poskytovali starovekým Egypťanom a Peržanom dostatočný prísun živín počas rôznych výprav. Postupne sa dostali do Grécka a odtiaľ do oblasti okolo Neapola, kde dostali svoj prvý známy názov "picea". Marcus Porcius Cato žijúci v rokoch 234 - 149 pred n.l. spomína grécku špecialitu - tenké kruhové cesto s olivovým olejom, medom a korením pečenú na kameni. Ďalšou zmienkou je báseň Eneida od rímskeho básnika Vergília, v ktorej si hrdina Aeneas počas prestávky na ceste z horiacej Tróje dopraje práve túto pochúťku. Vďaka Rimanom sa picea priniesla do Neapola.
Ďalším výrazným krokom bolo obdobie okolo roku 1520, kedy boli moreplavcami dovezené z Peru prvé paradajky. Európania touto novou potravinou opovrhovali, avšak v Neapole, ktorý bol v danom období najobývanejším mestom plným chudobných, začali experimentovať a tak vznikli prvé recepty neapolskej pizze.
V roku 1738 bola v Neapole postavená prvá pizzeria L'Antica Pizzeria Port'Alba, ktorá funguje dodnes. Toto miesto však bolo stále určené len chudobným, bohatý a šľachta pizzu stále považovali za jedlo chudobných. Výnimkou bola kráľovná Mária Karolína Habsburská Lotrinská, ktorá vo svojom letnom sídle v Capodimonte dala postaviť špeciálnu pec pre šéfkuchára a jeho hostí.
V 1889 vtedajší "pizzár" ( v tej dobe niesli pizzaiolo práve toto pomenovanie, ktoré je na Slovensku ešte často používané s malou obmenou na pizzér ) Raffaele Esposito upiekol pre kráľa Umberta I. a jeho manželku Margheritu pizzu, ktorá niesla farby Talianska - mozarella, rajčinový základ a bazalka. Kráľovnej táto kombinácia tak zachutila, že ju dodnes poznáme ako pizzu "Margherita", ktorej dala prepožičala práve svoje meno.
Pizza sa v preplnených uličkách Neapolu rozvíjala ako lacné jedlo predávané v stánkoch priamo pri ceste. V 19.storočí ľudia chceli túto dobrotu preniesť aj do iných miest. V roku 1884 napísala vo svojej knihe Il Ventre di Napoli Matilda Serao o svojom neúspešnom pokuse o otvorenie pizzerie v Ríme. Hoci je vzdialenosť medzi týmito mestami len 200 kilometrov, sofikistovaní Rimania opovrhli týmto pouličným jedlom z juhu.
Do Ameriky sa pizza dostala v druhej polovici 19.storočia spolu s talianskymi emigrantmi. Nesprávne sa považuje za zakladateľa prvej pizzerie v USA Gennaro Lombardi, podľa posledných dokumentov bol prvým zakladateľom pizzerií Filippo Milone, ktorý tieto zakladal v New Yorku, niekedy boli označované ako potraviny, lahôdky či pekárne - a následne ich odovzdával iným, zatiaľ čo sa presúval na iné miesta. V 1948 sa začalo predávať predpripravené cesto na pizzu a zároveň bola na svete prvá reklama s názvom "Rímska pizza mix". Pizzu jedli celebrity talianskeho pôvodu ako Jerry Colonna, Frank Sinatra, Jimmy Durante a bejzbalová hviezda Joe DiMaggio. V 50. a 60. rokoch sa v Amerike stala štandardným fast foodom ako je hotdog.
Na Slovensko prišla pizza v 80.rokoch minulého storočia, kedy sa na Špitálskej ulici oproti Ministerstvu práce otvorila prvá pizzeria. Po nežnej revolúcii sa pizza spolu s ďalšími "západnými" jedlami dostávala do povedomia Slovákov a už okolo prelomu tisícročia bolo len v Bratislave viac ako 30 pizzerii. No v tom období sme ešte o neapolskej pizze ani nechyrovali - na pizzu sme si s radosťou ako národ dávali klobásu, bryndzu či lečo. K vytriezveniu a chuti nás delí ešte pár krokov, avšak sme na dobrej ceste.